Obowiązek składania informacji o wyrobach zawierających azbest – przypomnienie
Przypominamy, że na podstawie przepisów ustawy Prawo ochrony środowiska wszyscy mieszkańcy (osoby fizyczne), którzy posiadają wyroby zawierające azbest, mają obowiązek corocznego zgłaszania informacji o ich ilości, rodzaju oraz miejscach występowania do 31 stycznia każdego roku.
Dotyczy to w szczególności takich materiałów jak:
- płyty azbestowo-cementowe (np. eternit na dachach)
- rury i złącza azbestowo-cementowe
- inne materiały zawierające azbest
Gdzie złożyć informację?
Informacje należy przekazać do Urzędu Gminy – Biuro Obsługi Mieszkańca, najpóźniej do 31 stycznia 2026 roku.
Osoby, które w zeszłym roku dokonały utylizacji wyrobów zawierających azbest, proszone są o zgłoszenie się do Referatu Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska (pok.14) w celu aktualizacji danych.
Wzór druku zgłoszeniowego można:
- pobrać na stronie internetowej Urzędu
- otrzymać w Urzędzie.
Równocześnie przypominamy, że właściciele i zarządcy obiektów (osoby prawne) mają obowiązek:
• przeprowadzenia inwentaryzacji azbestu poprzez sporządzenie spisu z natury
• zgłoszenia wyników inwentaryzacji w formie pisemnej do Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie:
- osobiście w punktach podawczych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie przy ul. Jagiellońskiej 26 (parter), ul. Skoczylasa 4 (parter - pokój 18), od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.30–15.00
- za pośrednictwem operatora pocztowego na adres Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie lub bezpośrednio na adres siedziby właściwego departamentu
- za pośrednictwem skrzynki e-doręczeń Urzędu Marszałkowskiego lub adres skrytki na ePUAP dla podmiotów publicznych.