Przejdź do treści strony

Obowiązek składania informacji o wyrobach zawierających azbest – przypomnienie

Przypominamy, że na podstawie przepisów ustawy Prawo ochrony środowiska wszyscy mieszkańcy (osoby fizyczne), którzy posiadają wyroby zawierające azbest, mają obowiązek corocznego zgłaszania informacji o ich ilości, rodzaju oraz miejscach występowania do 31 stycznia każdego roku.

Dotyczy to w szczególności takich materiałów jak:

  • płyty azbestowo-cementowe (np. eternit na dachach)
  • rury i złącza azbestowo-cementowe
  • inne materiały zawierające azbest

Gdzie złożyć informację?

Informacje należy przekazać do Urzędu Gminy – Biuro Obsługi Mieszkańca, najpóźniej do 31 stycznia 2026 roku.

Osoby, które w zeszłym roku dokonały utylizacji wyrobów zawierających azbest, proszone są o zgłoszenie się do Referatu Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska (pok.14)  w celu aktualizacji danych.

Wzór druku zgłoszeniowego można:

Równocześnie przypominamy, że właściciele i zarządcy obiektów (osoby prawne) mają obowiązek:

• przeprowadzenia inwentaryzacji azbestu poprzez sporządzenie spisu z natury

• zgłoszenia wyników inwentaryzacji w formie pisemnej do Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie:

  • osobiście w punktach podawczych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie przy ul. Jagiellońskiej 26 (parter), ul. Skoczylasa 4 (parter - pokój 18), od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.30–15.00
  • za pośrednictwem operatora pocztowego na adres Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie lub bezpośrednio na adres siedziby właściwego departamentu
  • za pośrednictwem skrzynki e-doręczeń Urzędu Marszałkowskiego lub adres skrytki na ePUAP dla podmiotów publicznych.

Korzystaj z naszej aplikacji mobilnej

Pobierz aplikację:

Kod QR zawierający link do pobrania aplikacji
Kobieta trzymająca w dłoni telefon z włączoną aplikacją